Ursynów na sportowo - Serwis sportowy Dzielnicy m.st. Warszawy

Stowarzyszenia kultury fizycznej

Klub Sportowy "d'Artagnan"
adres: ul. Lokajskiego 3, 02-793 Warszawa
(pokaż na mapie)
telefon: (+48) 22 649 49 70, 507 139 757
faks: (+48) 22 648 71 77
e-mail: 
www: dartagnan.ehost.pl
dyscypliny: szermierka, floret, szpada

Urząd Dzielnicy Ursynów nie odpowiada za prawdziwość poniższego tekstu. Został on stworzony na podstawie materiałów zewnętrznych celem przedstawienia oferty sportowo-rekreacyjnej na terenie Ursynowa.

Klub Sportowy d’Artagnan - Ursynów działa wśród ursynowskiej młodzieży od roku 1993 kiedy to powstał, jako jeden z pierwszych uczniowskich klubów sportowych w kraju. Obecnie w klubie trenuje 130 dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 17 lat pod okiem 3 trenerów – Agnieszki Ulanowskiej, Lecha Koziejowskiego - mistrza olimpijskiego z Monachium i Waldemara Wróblewskiego. Zawodnicy wywodzą się z ursynowskich szkół, a przede wszystkim z SP 340, przy której klub ma siedzibę oraz Gimnazjum nr 95 funkcjonującego w tym samym zespole budynków.

W ostatnich latach d’Artagnan konkuruje skutecznie, zwłaszcza w dziewczęcym florecie, z tak uznanymi potęgami szermierczymi jak gdański Sietom AZS AWFiS czy Warta Poznań. Stale rośnie liczba medali zdobywanych przez zawodników klubu - najważniejsze to te z Mistrzostw Polski juniorów (2 srebrne i 3 brązowe), Mistrzostw Polski juniorów młodszych (1 srebrny, 2 brązowe), Młodzieżowych Mistrzostw Polski (1 srebrny, 2 brązowe). Zawodniczki i zawodnicy z Ursynowa są powoływani zarówno do kadry Warszawy (w chwili obecnej w kadrze Warszawy młodzików i juniorów młodszych są 24 zawodniczki i zawodnicy z d’Artagnana), jak i kadry narodowej (4 zawodniczki i jeden zawodnik w kadrze juniorów do lat 17).

Aż dziw bierze, że tak doskonałe wyniki rodzą się w tak skromnych warunkach treningowych, jakimi klub dysponuje. Główne miejsce zajęć to przystosowana w podziemiach szkoły sala szermiercza z trzema (!) planszami. Jedynie dzięki przychylności dyrekcji szkoły podstawowej (w której od kilku lat prowadzone są sportowe klasy szermiercze) i gimnazjum możliwe jest prowadzenie niektórych treningów także w sali gimnastycznej. Klub od dłuższego czasu zabiega o polepszenie bazy treningowej, która pozwoliłaby z jeszcze większym rozmachem prowadzić zajęcia, do których garnie się ursynowska młodzież.

KS d’Artagnan jest organizatorem serii turniejów floretowych dla dzieci w wieku do 13 lat – „O Złoty Pendent Portosa”, „O Batystowa Chusteczkę Aramisa” czy „O Rekawicę Atosa”. Jest także prekursorem organizowania zawodów rozgrywanych w kilku kategoriach wiekowych. Dziś, wzorem ursynowskich turniejów, wszystkie imprezy szermiercze w Polsce rozgrywane są tych samych kategoriach 10-11 lat, 12-13 lat i 14-15 lat. Z inicjatywy KS d’Artagnan Ursynów rozgrywane są co roku Ogólnopolskie Drużynowe Mistrzostwa do lat 13 we florecie. Sztandarowym przedsięwzięciem klubu jest międzynarodowy turniej „O Puchar Ursynowa”. Są to wszystko turnieje figurujące w kalendarzu Polskiego Związku Szermierczego.

W lutym roku 2005 KS d’Artagnan Ursynów był organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów w Szermierce (we wszystkich rodzajach broni – florecie, szabli i szpadzie dziewcząt i chłopców), zbierając zewsząd bardzo pochlebne opinie. Mistrzostwa te jak i wymieniony wyżej Puchar Ursynowa są jedną z niewielu imprez na terenie miasta, które gromadzą tak wiele klubów z całej Polski i stanowią doskonałą promocję naszej dzielnicy. Relacje z tych zawodów znalazły się w prasie i telewizji. Na Mistrzostwach Świata Kadetów i Juniorów (do lat 17 i 20), które w okresie Wielkanocy roku 2006 odbyły się w austriackim Linzu w trzyosobowej reprezentacji Polski we florecie wystartowały aż dwie florecistki Klubu d’Artagnan.

Rok 2006 podobnie jak poprzednie przyniósł klubowi wiele sukcesów na arenie wojewódzkiej i krajowej. Florecistki i szpadzistki KS d’Artagnan Ursynów zdobyły medale w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży (Warszawa - maj 2006). W Mistrzostwach Mazowsza Młodzików we florecie (Warszawa - czerwiec 2006) dziewczęta i chłopcy wywalczyli po 2 medale. Jednocześnie w rozegranych po raz pierwszy drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Młodzików (Warszawa - listopad 2006) drużyny floretowe d’Artagnan zarówno chłopców jak i dziewcząt zdobyły srebrne medale.

Wszystkie medale padły łupem florecistek w Mistrzostwach Mazowsza Juniorów. Na arenie ogólnopolskiej florecistki wywalczyły złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostwa Polski do lat 15 - Olsztyn – maj 2006) oraz z sukcesami uczestniczyły w cyklu Pucharów Polski we wszystkich kategoriach zarówno we florecie jak i w szpadzie.

Zawodnicy KS d’Artagnan byli także reprezentantami Polski w Pucharach Świata Juniorów zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Nasi podopieczni zaliczyli również udane występy w Pucharach Świata Seniorów – a wans do turnieju głównego (Grand Prix - Gdańsk – kwiecień 2006).

W roku 2006 klub kontynuował program organizacji serii zawodów dla dzieci i młodzieży składających się na tzw. serię muszkieterską: turnieje „O Złoty Pendent Portosa” i „O Podwiązkę Królowej”, „O Batystową Chusteczkę Aramisa” i „O Naszyjnik Konstancji”, „O Rękawicę Atosa” i „O Brylantową Spinkę Królowej”.

Dodatkowo raz w roku organizowany jest turniej noszący tytuł „O Puchar Ursynowa”, Ogólnopolskie Otwarte Drużynowe Mistrzostwa Uczniowskich Klubów Sportowych do lat 13 we florecie i Turniej Promocji Sportu w którym czynnie uczestniczą rodzice zawodników naszego klubu.

Osobnym działem turniejowej aktywności „d’Artagnana” w roku 2006 było zorganizowanie z powodzeniem Mistrzostw Polski Seniorów w szermierce. Turnieje były jak zawsze przeprowadzone we współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursynów, m. st. Warszawy oraz Polskim Związkiem Szermierczym.

Rok 2007 podobnie jak poprzednie przyniósł klubowi wiele sukcesów na arenie wojewódzkiej i krajowej. Zawodnicy KS d’Artagnan-Ursynów zdobyli 4 medale Mistrzostw Polski w kategorii juniora i młodzieżowca oraz 27 medali na Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza a po raz pierwszy w historii klub miał finalistów Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych (od 15 lat do seniora). oraz z sukcesami uczestniczył w cyklu Pucharów Polski we wszystkich kategoriach zarówno we florecie jak i w szpadzie.

Rok 2008 przyniósł kolejne medale MP Juniorów: zloty Katarzyny Plewy i srebrny Olgi Mizery oraz powołania do reprezentacji kraju M. Susfał i W Zabłockiego.

Zawodnicy KS d’Artagnan byli także reprezentantami Polski w Pucharach Świata Juniorów zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców.

Te wspaniałe osiągnięcia sprawiają, że zainteresowanie sportem szermierczym ciągle rośnie
KALENDARZ IMPREZ
SPORTOWO-REKREACYJNYCH
«   Styczeń   »
P W Ś C P S N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Piłka nożna
Siatkówka
Koszykówka
Sporty walki
Piłka ręczna
Tenis
Taniec
Inne
Komercyjne zajęcia sportowo-rekreacyjne
Stowarzyszenia kultury fizycznej
Inne organizacje związane ze sportem i rekreacją